Počasí Chorvatsko
Aktuální počasí Chorvatsko, pro více informací a předpověď počasí v Chorvatsku vyberte destinaci. Letenky Chorvatsko.
Nejhledanější počasí v Chorvatsku
Nejoblíbenější destinace v Chorvatsku
Všechny destinace v Chorvatsku
- Baskc
- Biograd
- Buje
- Cres
- Dubrovnik
- Gornji Humac
- Karlovac
- Korčula
- Labin
- Mali Lošinj
- Mali Ston
- Marina
- Osijek
- Pag
- Poreč
- Pula
- Rijeka
- Rovinj
- Slavonski Brod
- Split
- Zadar
- Záhřeb
- Šibenik
Webkamery online Chorvatsko
Nabízíme výběr z nejoblíbenějších webkamer v Chorvatsku, které vám umožní sledovat online počasí v Chorvatsku. Vyberte webkameru.
Počasí Chorvatsko
Obecně se dá říci, že v Chorvatsku je podnebí mírné a je ovlivněno Středozemním mořem, teplými mořskými proudy a od východu je chráněno horskými hřebeny. Zimy jsou zde krátké a mírné, léta jsou dlouhá a teplá. Podzim v Chorvatsku bývá teplejší než jarní měsíce. V Chorvatsku se setkáte se dvěma klimatickými pásmy. Vnitrozemské klima na severu země je mírné kontinentální s dobře definovatelnými 4 ročními obdobími. Letní měsíce jsou teplé s dostatečným množstvím srážek, podzim je zpravidla chladný a srážek padá více, zima je také chladná navíc s častým výskytem sněhových srážek a s průměrnou teplotou vzduchu kolem 3 °C. Typické kontinentální klima najdete v okolí hlavního města Zagreb. Ve výše položených oblastech se setkáte s horským podnebím. Podél pobřeží Jadranského moře jsou klimatické podmínky převážně středomořské s velmi hezkým počasím a mnoha slunečnými dny.
Teplota v Chorvatsku
Nejtepleji je v Chorvatsku v měsíci červenci. Nejchladnějším měsícem je leden, kdy průměrné teploty neklesnou pod 5 °C.
V letních měsících je průměrná teplota vzduchu v červnu 27 °C, teplota vody dosahuje 21 °C, v červenci 31 °C, teplota vody dosahuje 25 °C, v srpnu 30 °C, teplota vody dosahuje 25 °C, v září 26 °C s teplotou vody 21 °C. V zimě se teploty pohybují kolem 7 °C. Teplota moře v zimních měsících neklesá pod 12 °C. Sníh se v Chorvatsku objevuje jen ojediněle, průměrně jedenkrát za 10 let.
Déšť v Chorvatsku
Roční dešťové srážky se pohybují průměrně mezi 600 - 3850 mm. Obecně platí, že sever země a západ země je deštivější, kdežto na jihu země pršívá nepravidelně. Místem s největším dopadem deště jsou Alpy, zejména pak pohoří Gorski Kotar a Velebit, které se nachází blízko Dubrovníku. Nejméně srážek spadne na východě země, ta totiž již není tolik ovlivněna mořem. Na ostrovech je výskyt srážek také minimální, tady dosahují průměrně 500 - 1000 mm za rok. V pobřežních oblastech je dopad dešťových srážek mezi 1000 - 1700 mm za rok.
V letním období je výskyt dešťů minimální. Nejméně srážek se vyskytuje v červenci v celé přímořské oblasti. Na ostrově Lastovo v červenci spadne pouze 20 mm dešťových srážek, na Hvaru a Visu 22 mm, ve Splitu 26 mm, v Dubrovníku 27 mm. Někdy se mohou letní sucha protáhnout až do září.
S blížícím se koncem podzimu a počátkem zimy je pak výskyt dešťů největší. Více srážek je také na jaře, hlavně v březnu a dubnu.
Sníh v Chorvatsku
Výskyt sněhu je v Chorvatsku více méně neobvyklý. Po celou dobu kdy v Chorvatsku panuje zima se objeví tak na 1 - 3 dny, takže většinou jak rychle napadne, tak rychle zmizí.
Slunce v Chorvatsku
Průměrná délka slunečního svitu v severní oblasti Chorvatska je 7,8 - 12 hodin. Ve středním přímoří je délka slunečního svitu průměrně 10,7 - 12,3 hodin a na jihu je to 10,7 - 12 hodin. Ve Splitu svítí slunce průměrně 7,4 hodin denně, což je více než 2700 hodin za rok.
Vítr v Chorvatsku
V Chorvatsku se vyskytuje suchý, častokrát velmi chladný vítr Bóra, který fouká na moře z holých svahů dalmatských a albánských pobřežních hor. Pro vodní sportování je tento vítr značně nebezpečný.
Zagreb
V Zagrebu je největší zima v měsíci lednu. Průměrné denní teploty tady dosahují minimálně -4 °C a maxima jsou pak na úrovni 3 °C. Všechny 3 zimní měsíce jsou typické průměrnou minimální teplotou v mísových hodnotách. Nejtepleji je v Zagrebu v červenci a srpnu. V těchto měsících jsou zde průměrné maximální teploty větší než 26 °C. V měsíci květnu, červnu, červenci, srpnu a září dosahují průměrné maximální přes 20 °C. Největší úhrn dešťových srážek padá v červnu, průměrně 100 mm. Přes 80 mm dešťových srážek spadne také červenci, srpnu, září a listopadu. Měsíce s nejmenším úhrnem dešťových srážek jsou leden a únor. Nejméně deštivých dnů je v měsíci září, kdy je průměrný počet dnů, které doprovází déšť 9. Průměrný maximální počet deštivých dnů 13 je v květnu a v červnu.
Rozdílné podnebí v Chorvatsku
Mezi severním a jižním chorvatským pobřežím panují teplotní rozdílnosti, které však nejsou příliš výrazné, ale přesto se dají pozorovat. V severní části Chorvatska na Istrii se v srpnu průměrné teploty pohybují okolo 22,5 °C, v oblasti Hvar pak můžete naměřit 24 °C. I teplota vody v moři je rozdílná. S příchodem léta se Jadranské moře ohřívá na 20 °C i více, v srpnu se šplhá k velmi příjemným 23 - 26 °C. V zimě teplota moře většinou neklesá pod 10 °C. V jižní oblasti Dalmácii neklesá teplota moře ani v zimě pod 12 °C. Co se ostrovů týče, ty mají díky své poloze v letních měsících teploty poměrně nižší než oblasti při pobřeží. Díky tomu jsou ostrovy velmi vyhledávaná a to zejména proto, že vedra tady nejsou nikdy tak úmorná jako na pevnině.